שיקום לאחר ניתוח רצועה צולבת

אחת הפציעות הקשות והטראומתיות של העוסקים בספורט. בד"כ מתרחשת בעקבות תנועה סיבובית חדה של הברך בזמן פעילות. הרצועה הצולבת הקדמית (ACL) אחראית לייצוב הקדמי של הברך ובזמן פציעה זו אנשים לרוב ירגישו "בריחות של הברך" וחוסר יציבות. ניתוח לשחזור הרצועה דורש שיקום ארוך של כ- 6-8 חודשים. השיקום מתחיל מיד לאחר הניתוח. כאשר בשלב הראשון עובדים אינטנסיבית בטיפול מנואלי לשיפור טווחי התנועה, הורדת הנפיחות וחיזוק של שרירי הברך והאגן. בשלב המתקדם של השיקום בונים תוכנית שיקום מתקדמת שמטרתה חזרה לפעילות ספורטיבית מלאה.

n.jpg

שיקום לאחר ניתוח מניסקוס

ניתוח לתיקון המניסקוס מתבצע בשיטת ארתוסקופיה. שיטה זו מבוצעת ע"י החדרת מצלמה זעירה למפרק הברך, ובעזרת החדרת כלי עבודה קטנים מבצעים את הפעולה הדרושה. לרוב המנתח או יתפור את המניסקוס הקרוע למקומו או שיוריד את החלק הקרוע וינקה את האזור. דרך הפעולה נקבע ע"פ גיל המטופל, אופי הפעילות שלו, גודל הקרע ומיקומו ועוד. השיקום לאחר הניתוח מתחיל מיד לאחר הניתוח, כאשר השלב הראשון הוא הורדת הנפיחות, השגת טווחי התנועה המלאים וכן בניית תוכנית תרגול מסודרת לפי שלבי ההתקדמות, עד לחזרה לפעילות מלאה.

50081066_10155660084466012_6713642106851

שיקום לאחר תיקון לברום בירך

ניתוח לתיקון הלברום בירך מבוצע בשיטה ארתוסקופית, החדרת מצלמה וכלי עבודה זעירים המבצעים את הפעולה הנדרשת, תפירת הלברום למקומו, שיוף עצם הירך ועוד. השיקום לאחר הניתוח מבוצע מיידית לאחר הניתוח ע"פ פרוטוקול מסודר המפרט את תוכנית הפיזיותרפיה לפי שבועות. 

72292419_10156208475581012_4913424826934

פיזיותרפיה פה ולסת

הקליניקה מציעה טיפול אורתופדי במפרק הלסת. מדובר בכאבים ו/או הגבלת תנועה בשרירי הלעיסה או במפרק הלסת עצמו. הכאב עלול להיגרם כתוצאה מטראומה או פרוצדורה רפואית אגרסיבית, בעקבות שינויים שמתרחשים עם הגיל, סטרס יומיומי או כאב מושלך מהצוואר. בבדיקה מבררים את הרקע לכאב, בודקים את המפרק והשרירים שסביבו ובונים תוכנית טיפול. הטיפול לרוב מורכב מהנעת המפרק, עיסוי, חימום ותירגול מותאם תוך הדרכה.

שיקום אורתופדי 

בין הבעיות הנפוצות שהקליניקה מתמחה בהן בשיקום אורתופדי ניתן למנות:

 

- שיקום לאחר נקע בקרסול

- שיקום לאחר פגיעה ברצועות הברך

- טיפול במרפק טניס

- דורבן בכף הרגל (פלנטר פסאיטיס)

- טיפול לאחר קרע בשריר

- הסתיידויות בגידים

- טיפול בכאבי כתף 

- ועוד

לאחר שבר העצם זקוקה לקיבוע לצורך בנייתה ואיחוייה מחדש. תקופת הקיבוע משתנה בהתאם לפגיעה. בד"כ הקיבוע אורך 6 שבועות. מיד לאחר הסרת הקיבוע איזור השבר סובל מחוסר בתנועה, נוקשות, כאב, וחולשה. מומלץ להתחיל פיזיותרפיה מיידית שכוללת הורדת כאב ונפיחות, שיפור של טווחי התנועה, ריכוך איזור הצלקת ומניעת הדבקויות וכמובן חיזוק שרירים בהתאם לסוג הפגיעה והשבר. 

4.webp

שיקום לאחר שבר

טיפול בכאבי עמוד שדרה וגב תחתון

80% מהאוכלוסיה סובלת מכאבי גב תחתון על רקע כזה או אחר. בעבר היה נהוג לחשוב שבזמן כאב גב מומלץ לנוח ולשכב, אך ההיפך הוא הנכון. ההמלצה היום היא לשמור על תנועה ופעילות. הגב בנוי מחוליות, דיסקים רצועות ושרירים. לכן הסיבות לכאבי הגב יכולות להיות רבות: פריצת דיסק, בלט דיסק, שחיקת החוליות וכמובן גורמים סביבתיים נוספים כגון יציבה לקוייה , ישיבה כפופה ממושכת וכדו'. בטיפולי הפזיותרפיה מתמקדים בהורדת הסימפטומים המקומיים, ע"י עיסוי השרירים, מוביליזציות- הנעת החוליות לשיפור התנועתיות, חימום/קירור. כמו כן התייחסות לחיזוק נכון של שרירי הגב והליבה, מתיחות ותרגילי יציבה.

78.webp